top of page
Now relevant

«Відродження легенди: шлях об’єднання і розвитку»

 

Проект реалізується з квітня 2016 до березня 2017 рр.

Проект полягав у комплексному підході до створення культурного ландшафту та умов для ревіталізації об’єктів історико-культурної та архітектурної спадщини, які розташовані в районах Херсонської області. Точка відліку – це збирання та відродження легенд, пов’язаних з цими об’єктами, та залучення міської спільноти (краєзнавців, місцевих активістів, мешканців).

У 2016 році місцевих краєзнавців було зібрано на семінар-тренінг на базі Одеського муніципального музею особистих колекцій ім.Блещунова.

Сформований список 13 об’єктів історико-культурної спадщини Херсонської області, які потребують термінової уваги та збереження. За допомогою місцевих краєзнавців зібрані легенди, пов’язані з цими об’єктами, базова інформація щодо розташування та описів, відомості про місцевих активістів, яких можна залучити до збереження цієї спадщини. В результаті для проектної активності обрано 3 об’єкти:

  1. Маяк на острові Джарилгач поблизу міста Скадовськ. Маяк був побудований у 1902 році, деталі для нього виготовлені у Франції. Ця споруда тісно повязана з творчістю всесвітньо відомого футуриста Давила Бурлюка, який відвідав маяк та написав «Морську повість», у якій детально описує острів Джарилгач, маяк, родину його наглядача, а також бурхливі полії початку 20-го сторіччя.

  2. Будинок унікальної художниці-самоучки Поліни Райко в місті Цюрупинськ. Бабуся почала малювати на стінах свого будинку у віці 69 років, і за кілька років перетворила його на справжнє диво. Після її смерті у 2003 році будинок викупило подружжя з метою створення у ньому музею, але й досі не зроблено жодного кроку. Будинок і розписи руйнуються з кожним роком.

  3. «Литовська вежа» (Сторожова вежа, вежа Вітовта) в селі Веселе на березі Дніпра. Ця вежа відноситься до XIV-XV століть; вона була побудована за часів Великого Литовського князівства. Вежа знаходиться під загрозою знищення через плани побудови на цій території другої черги Каховської ГЕС.

 

В рамках проекту сучасні митці допомогли створити атмосферу привабливості для обраних об’єктів спадщини. 27 митців та культурних активістів розробили та реалізували 12 арт-проектів навколо та в середині Литовської вежі, які були презентовані під час open-air фестивалю «Terra Futura – 2017». 24 художники створили ілюстрації для Маяка на острові Джарилгач, які були представлені на виставці та видані у формі арт-буку. 12 художників створили картини під час ночівлі у будинку Поліни Райко як початок та випробовування формату арт-резиденції; ці роботи було представлено у Херсоні в музеї сучасного мистецтва. Загальна аудиторія заходів склала понад 1500 відвідувачів.

 

Було розроблено 3 нові туристичні маршрути, з них 2 велосипедні – до Литовської вежі та будинку Поліни Райко за допомогою громадської організації «Велофорум Херсону». Нові маршрути привабили близько 50 велотуристів під час презентації та 250 протягом проекту.

 

Проект отримав міцний медіа-резонанс та підтримку засобів масової інформації на місцевому, регіональному та національному рівнях, а також міцну підтримку через соціальні мережі, що дозволило згуртувати активістів, обговорювати та координувати дії щодо збереження пам’яток. Акції проекту підтримала державна влада – Херсонське обласне управління культури, Скадовська міська рада, Громадська рада Скадовська, Культурний центр «Україна-Литва», Почесний консул Литовської Республіки в Херсоні, Посольство Литовської Республіки в Україні, міжнародні партнери. Завдяки проекту сформовано тісну співпрацю, яка надалі сприятиме збереженню цих унікальних пам’яток історії та культури.

 

Проект реалізувався в рамках програми “CHOICE: культурна спадщина і сучасність”

за підтримки Європейського Союзу.

bottom of page