top of page

Народжені після арешту

Фотопроєкт Муміне Салієвої, присвячений кримським малюкам, які ще ніколи не бачили свого тата поза ґратами
Info_T.png

Ми розташували цю галерею у порядку зростання віку дітей - від наймолодшого 8-місячного Ахмада до 5-річної Сафії, яка все ж таки дочекалася тата. Наразі це єдина із зібраних тут історія з геппі ендом.

Сейт-Осман Сулейманов

11 місяців

02 лютого 2021 року, Бахчисарай

Сейт-Осман народився 3 квітня 2020 року, через три тижні після арешту свого тата, громадського журналіста, активіста “Кримської солідарності” Амета Сулейманова, якому загрожує до 20 років в’язниці. Наразі Амет перебуває під домашнім арештом, але тільки тому, що саме домашні умови утримання вдалося відстояти його адвокатам —  із посиланням на його хворобу й той факт, що він потребує термінової операції на серці. Раніше він міг регулярно відвідувати лікаря в Києві, але зараз позбавлений такої можливості.

1_Osman.jpg
9_Amalia.jpg

Амалія Айвазова

1 рік і 3 місяці

25 січня 2021 року, Старий Крим

Поки Мавіле Айвазова була вагітна Амалією, її чоловіка, активіста “Кримської солідарності” Раїма Айвазова викрали та катували працівники ФСБ, потім арештували 17 квітня 2019 року. До затримання він відвідував «суди» в окупованому Криму, брав активну участь у пакуванні та відправці передач політв'язням. Його донька Амалія ледве говорить, але вже чітко вимовляє слово “тато”. Можливо, ніколи не зможе його побачити на волі через пожиттєвий вирок, якого вимагає від суду прокуратура у справі Раїма Айвазова.

Іса Омеров

1,5 роки

25 січня 2021 року, селище Азовське Джанкойського району

Іса — син Різи Омерова, якого затримали 10 червня 2019 року. Омерових називають “сім’єю репресованих”, бо окупаційна влада вже засудила тата, дядька та діда маленького Іси. Життя хлопчика ще з утроби матері пов’язане з боротьбою. Під час обшуків, що супроводжували арешт Різи, у дружини Севіль Омерової несподівано відійшли води на 8 місяці вагітності. Тоді лікарям вдалося зупинити ці передчасні пологи, і вже за місяць після того, як Різу арештували, народився Іса. Різа Омеров засуджений до 13 років колонії суворого режиму.

6_Isa.jpg
3_sayfulkh.jpg

Сайфуллах Бекіров

1,5 роки

18 січня 2021 року, селище Строганівка Сімферопольського району

Коли народився Сайфуллах, їх із мамою Сабріє Бекіровою з пологового зустрічав натовп кримських татар із різних куточків Криму. Люди прагнули підтримати родину і дати їм відчути, що вони не самотні, адже батька цієї родини Акіма Бекірова, активіста “Кримської солідарності”, арештували за 5 місяців до народження сина —  27 березня 2019 року. Акім опікувався організацією передач для політв'язнів і займався питаннями IT-безпеки для активістів. Зараз йому загрожує пожиттєве ув’язнення. Поки що сімейні зустрічі Сайфуллаха із батьком відбувалися виключно на судових засіданнях.

Мухаммад Ізетов

1 рік і 9 місяців

15 січня 2021 року, Сімферополь

За словами його мами Зейнеб Язиджієвої, маленький Мухаммад має такий же “юридично-орієнтований” склад розуму, як і його батько — кримський правозахисник, член “Кримської солідарності” Різа Ізетов. Його заарештували за два місяці до народження сина, 27 березня 2019 року. До арешту Різа брав участь в правозахисній діяльності, давав юридичну консультацію й відвідував засідання «судів» над політв'язнями. Наразі Різа Ізетов разом із іншими обвинуваченими в черговій “терористичні справі” очікує на судовий розгляд його справи. Мухаммад любить цілувати фото, на якому зображений тато. Але вони ризикують ніколи не побачитись на волі, бо Різі Ізетову загрожує довічне ув’язнення.

14. Muhamad.jpg

Сульбіє Абдурахманова

1 рік і 11 місяців

20 січня 2021 року, селище Строганівка Сімферопольського району

Родина дуже чекала народження Сульбіє, адже батьки вже мають двох дорослих синів і давно мріяли про дівчинку. Вона народилася дуже творчою, артистичною та розумною дитиною. Однак батько, активіст громадського об’єднання «Кримська солідарність», Меджит Абдурахманов ще ніколи не бачив свою довгоочікувану доньку. «Погані дядьки забрали тата», —  каже Сульбіє, хоч із кількарічною дитиною й не обговорюють складну тему ув’язнення її батька. Його затримали 27 березня 2019 року, Меджиту Абдурахманову загрожує до 20 років в’язниці.

4_sulbie.jpg

Фотопроєкт “Народжені після арешту” - це ідея та результат невтомної праці Муміне Салієвої.

Медійна ініціатива за права людини, Українська Гельсінська спілка з прав людини, Програма USAID “Права людини в дії" та Представництво Президента України в АР Крим надали свою скромну організаційну підтримку.

7_Ahmad.jpg

Ахмад Бектеміров

8 місяців

28 січня, 2021 року, Сімферополь

Коли мама Ахмада Лемара була вагітною, 7 липня 2020 року до них додому прийшли з обшуками, арештували її чоловіка Вадима Бектемірова, магістра за спеціальністю «Ісламські вчення», який після 2014 року допомагав організовувати передачі в місця неволі і відвідував «суди» над кримськими мусульманами. Дідусь Ахмада не витримав арешту сина та помер через два тижні після цього. Вадиму Бектемірову загрожує до 20 років позбавлення волі.

Кримськотатарські сім’ї, в котрих чоловіки потрапили під каток репресивних практик, розкидані по всьому Криму. Дуже часто вони - багатодітні. Серед цих дітей є ті, хто страшні періоди обшуків, затримання та перших судів їх батьків прожили ще в материнській утробі і побачили світ вже після арешту тата. Вони ще ніколи не бачили його поза ґратами, а часом - не бачилися з ним наживо взагалі. Дехто з цих малюків ризикує так ніколи і не побачити тата вільним - через загрозу пожиттєвого тюремного ув’язнення.

Hero.png

Муміне Салієва, активістка ініціативи “Кримська солідарність” та координаторка проєкту “Кримське дитинство” - також мама чотирьох дітей, яких виховує без чоловіка, громадянського журналіста Сейрана Салієва, якого затримали чотири роки тому, у січні 2017-го, а у вересні минулого року засудили до 16-річного терміну ув’язнення. Нещодавно Муміне отримала вищу журналістську освіту на материку, стала членкинею Національної спілки журналістів України. Останніми роками вона вимушено займається репортерською роботою, в тому числі, фотографією, але, здається, в цій роботі вона віднайшла своє покликання. У 2020 році Муміне отримала журналістську премію Андре Лорша за фільм про дітей політичних в’язнів

Онлайн-фотопроєкт “Народжені після арешту” поєднує дві громадянські пристрасті Муміне - її діяльність, спрямовану на допомогу дітям ув’язнених, та фоторепортерство. Наприкінці 2020-го - початку 2021-го активістка об’їхала всі родини та зібрала галерею фото малюків, які були народжені після арешту батька. Свої думки, почуття та мотивацію Муміне виклала у короткому відео, яке ви можете переглянути внизу цієї сторінки.

 

Майже всі їхні тата переслідуються окупаційною адміністрацією Криму як “терористи”, хоча жодного насильства не планували і не вчиняли, натомість брали активну участь у діяльності “Кримської солідарності”, займаючись гуманітарною допомогою та документуючи політичні переслідування в Криму. Моторошно уявити, що дехто з цих малюків може так ніколи і не побачити свого тата наживо - вільною людиною, без кайданків і тюремних ґрат.

12. sofia.jpg

Софія Абдуллаєва

1 рік і 11 місяців

27 січня 2021 року, село Володимирівка Білогірського району

Софія —  справжня борчиня за характером. Нехай вона ще не вміє говорити, але нікому не дає образити свою старшу сестру. Її батька, Іззета Абдуллаєва, арештували за шість днів до народження дочки —  27 березня 2019 року. Іззет —  активіст «Кримської Солідарності», який регулярно відвідував всі судові процеси за політично вмотивованими справами в Криму,  заарештували у березні 2019 року та зараз судять у Ростові-на-Дону (Росія). Йому загрожує 20-річне ув’язнення.

Video
Aisha.jpg

Аіша Зекір’яєва

2 роки і 11 місяців

20 січня 2021 року, Бахчисарай

13-та за ліком дитина у родині Зекір’яєвих та єдина з числа своїх братів і сестер, хто не бачив свого батька Сервера, бо народилася Аіша вже після його арешту. Сервер Зекір’яєв — кримський активіст. Раніше він вирощував квіти на продаж. А до того, як відкрити власну справу, Сервер 18 років працював учителем фізкультури в 5-й бахчисарайській школі. Після масових обшуків у Бахчисараї 11 жовтня 2017 року був затриманий і ув’язнений окупаційною владою за однією зі «справ кримських мусульман». Невідомо, коли вони з дочкою зможуть побачитися, адже тата Аіші засудили на 13 років колонії суворого режиму.

Асія Джемаденова

4 роки та 4 місяці

2 грудня 2020 року, селище Строганівка Сімферопольського району

Асії буде п’ять. На питання “а де тато?”, відповідає, що “у в’язниці, бо його забрали нехороші люди”. Її тата Еміля Джемаденова, політолога за фахом, затримали 12 жовтня 2016 року за “стандартними” терористичними обвинуваченнями. Як і решта фігурантів справи, він не вчиняв і не планував вчиняти жодних насильницьких дій. Під час судового процесу мама Асії, Ліана Бєлялова, брала кілька місячну дівчинку із собою під вікна судів, де проходили закриті засідання. Дитина побачить тата на волі, коли їй буде вже 12 років.

Asiya.jpg
Hanifa.jpg

Ханіфа Сірук

4,5 роки 

05 січня 2021 року, село Семенне Нижньогірського району

Тато надсилає Ханіфі з колонії в Башкортостані малюнки різнокольоровими ручками на тканині. Однак п’ятирічна дитина не зовсім розуміє, хто такий “тато” і чим він займається, адже ніколи не бачила його наживо. Батька дівчинки, Вадима Сірука, українського мусульманина та кримськотатарського активіста, затримали 11 лютого 2016 року, потім засудили до 12 років суворого режиму в рамках однієї із перших “справ кримських мусульман”.

Сафія Ваітова

5 років і 4 місяці

27 січня 2021 року, Севастополь

Під час обшуків у будинку молодят Ваітових 23 січня 2015 року один із силовиків зняв курок із вогнепальної зброї та вперся стволом у живіт Аліє Ваітової. Потім він перевів дуло їй межи очі. Чоловіка цієї жінки, Рустема Ваітова, який виконував обов'язки помічника імама у мечеті Севастополя, заарештували та безпідставно звинуватили у тероризмі. Через кілька тижнів жінка дізналася, що вагітна. Стреси матері під час обшуку та судів вплинули на перебіг вагітності: лікарі повідомили —  дитина народиться з інвалідністю. Зараз Сафії вже 5 років, вона не ходить і пересувається у спеціальному кріслі, не може довго сидіти та лежати, постійно відчуває біль. Дівчинка має більше 10 медичних діагнозів. Тато Сафії вже відбув п’ятирічний термін ув’язнення в колонії суворого режиму та повернувся додому.

Safia.jpg
Як підтримати проєкт:

Переходьте на Фейсбук-сторінку або веб-сайт проєкту “Кримське дитинство”. Про оперативні потреби ініціативи ви можете дізнатися у WhatsApp за номером +380502704678

  • White Facebook Icon
bottom of page