top of page

Проєкт «Інший ландшафт» — це платформа групового художнього аналізу нашого досвіду після

24 лютого 2022. 

pic_38.jpg

Ми – це спільнота херсонських митців, яку в різні часи й в різних формах об’єднував Центр культурного розвитку «Тотем». 


Ми – це наша спільна культура та спадщина, наші колективні та особисті спогади.
Ми – носії пам’яті, що не дорівнює ностальгії.
Ми – лакмусові папірці змін, що відбулися.
Ми – це очі, які намагаються розгледіти майбутнє крізь вікно нових можливостей.


Автори, представлені в цьому каталозі – херсонці. Херсон опинився на перших шпальтах світових медіа завдяки надпотужному опору російській окупації. Проте окупація, яка тривала 8 місяців, залишила по собі глибокі шрами. Змінився наш звичний ландшафт, і тут маються на увазі не лише зруйновані міста та села, спалені поля та ліси, екоцид дельти Дніпра після підриву Каховської ГЕС; наш культурний ландшафт змінився болісно і критично. 


Більшість митців були вимушені покинути своє місто. Хтось прожив в окупації більше, хтось менше. Зараз митці нашої творчої спільноти перебувають у різних куточках України та різних країнах світу. 
Ми зіткнулися з новими обставинами життя, новими спільнотами, новими викликами. Чи продовжує нас щось об’єднувати, окрім географії походження, спогадів мирних часів і досвіду окупації та міграції? Щось, окрім того, що своєю присутністю в реальності інших людей ми апріорі змінюємо культурний ландшафт їхніх міст та країн? 


«Інший ландшафт» – це про спільне відчуття «іншого пейзажу» за вікном. Це про пейзажі інших міст і країн, які прекрасні, але не можуть зробити нас щасливими через наші ментальні та емоційні зв’язки з воєнними краєвидами України. Внутрішній ландшафт накладається на реальний, тим самим змінюючи наше сприйняття. Коли люди повертаються з Європи на деокуповані території України, у них виникає таке саме відчуття накладених реальностей, але навпаки (спотворена реальність перед очима та гарні картини мирних пейзажів у спогадах).


Проєкт «Інший ландшафт» трансформує колективний та особистий досвід херсонських художників у художнє висловлювання, необхідне для того, щоб прийшло усвідомлення і прийняття простих, на перший погляд, речей: щоб повертатися, треба бути готовим до того, що буде важко впізнати свою землю. Щоб жити далі, треба навчитися не тільки сприймати новий (травмований) ландшафт, але й створювати новий. 


Власне, «Інший ландшафт» – це про пошук свого місця і своїх нових сенсів. Здавалося б, все як завжди у мистецькому проєкті. Проте не зовсім. Адже зараз це стосується не тільки херсонців, але й мільйонів українців, які зараз бачать за своїм вікном іншу реальність. Стосується тих громад, які прийняли нас у себе, тим самим погодившись розширити рамки своєї культурної ідентичності. 


«Інший» не дорівнює «гірший». 


«Інший» не дорівнює «кращий».


Інший – це інший.

Олена Афанасьєва

кураторка

bottom of page