top of page
000.jpg

7 липня 2022 року виставка «Лендарт і археологія: Україна-Литва» відкрилася у Вінницькому краєзнавчому музеї. На виставку нам вдалося привезти унікальні артефакти – знахідки Південної середньовічної експедиції Інституту археології НАН України, яка з 2016 року щороку проходила в Тягині Херсонської області. Напередодні війни знахідки Південної середньовічної експедиції вдалося вивезти з Херсона – фактично, це їх врятувало. Частина з них була пошкоджена внаслідок недбалого зберігання, але вже відреставрована.  

Важливість цих знахідок, які остаточно спростували історичний міф про так звану «новоросію», важко переоцінити. Напевне, саме тому у Херсонському краєзнавчому музеї, яким керувала Т.Братченко, яка одразу після окупації Херсона російськими військовими перейшла на сторону загарбників, за 6 років не відбулося жодної виставки, присвяченої цим знахідкам. Натомість до 9 травня 2022 року вона відкрила експозицію з радянськими наративами про Другу Світову війну.

 

Саме тому ми були впевнені, що необхідно продовжувати говорити про справжню історію Півдня України. Вінниця була обрана не випадково. На момент відкриття виставки у Вінниці працювала Херсонська адміністрація, а ще було багато біженців саме з Херсона і Херсонської області. А серед художників, які у 2021 році працювали в Тягині поруч з археологами, був відомий художник і куратор з Вінниці Олександр Никитюк.

 

На виставці разом з археологічними знахідками відвідувачі побачили роботи, які створили в Литві українські автори та їхні литовські друзі і колеги. А ще гості змогли поспілкуватися з експертами – директоркою Археологічного музею ІА НАНУ пані Ларисою Кулаковською та начальницею Південної середньовічної експедиції ІА НАНУ, доктором історичних наук пані Світланою Біляєвою.

 

Ми надзвичайно вдячні колективу Вінницького обласного краєзнавчого музею за допомогу і підтримку в організації виставки. 

bottom of page