top of page

Синергія

науки археології і мистецтва лендарту

проявилася, коли поряд з археологами на розкопках почали працювати митці. Археологи шукали артефакти, а митці – нові сенси. Цей проект поєднував минуле з сучасністю, а ще єднав дві країни – Україну і Литву. Так було до 24 лютого 2022 року. Повномасштабне вторгнення росії в Україну унеможливило і розкопки, і арт-резиденції на Півдні України. Земля горіла, а зараз вона замінована. Натомість мистецтво стало зброєю.

Цей сайт розповідає про проект «Лендарт і археологія: нова синергія через кордони» як про живий організм, який був змушений боротися за виживання разом з країною, адаптуватися, змінюватися – і зміцнюватися. За час війни ми набули нового досвіду, а мистецтво лендарту – потужного голосу, якого не мало раніше.

цей сайт краще дивитися не по гаджету
b1.jpg
b4.jpg
a1.jpg

2016 рік, лютий. Знайомство з Вежею. Бериславський район Херсонської області. На березі Каховського водосховища стоїть Дозорна вежа кінця ХІV – початку XV ст. – найбільш збережена у первісному вигляді кам’яна споруда Півдня України. Навколишня територія ідеальна для фестивалів та лендарту, але Вежі загрожує знищення через плани розширення Каховської ГЕС. ГО «Культурний центр Україна-Литва» розпочинає кампанію з врятування Вежі, а ГО «Центр культурного розвитку «Тотем» починає планувати культурно-мистецькі події, щоб привернути увагу до порятунку Вежі. За баштою закріплюється назва «Вежа Вітовта».

b2.jpg

Вітовт (Vytautas the Great)

(1350-1430) —

великий князь литовський 

Вітовт (Vytautas the Great) (1350-1430) — великий князь литовський з династії Гедиміновичів. За його правління вплив Великого Князівства Литовського поширювався до кордонів Північного Причорномор’я – будувалися фортеці і митниці, розвивалася торгівля.

a2.jpg
b3.jpg
c1.jpg
c2.jpg

Фестиваль сучасного мистецтва

Terra Futura

d2.jpg
d1.jpg
d3.jpg
e1.jpg

Лендарт у Вежі Вітовта до дня Скорботи і Надії

в Литві

skob.png

VYTAUTAS DIDYSIS

2018 рік. Зустріч біля Вежі Вітовта учасників литовського телевізійного проекту «Національна експедиція», які приплили по Дніпру на дерев’яному судні «Vytautas Didysis» («Вітовт Великий»).

fot_04.png
Fot_03.png
Fot_05.png
raskop.jpg
hero_03.png
hero_02.png
hero_01.png
tin.png
aa.jpg
skob.png

ТЯГИНЬ

Городище і місце фортеці Тягин – це пам’ятка національного значення, розташована на правому березі Дніпра біля села Тягинка Бериславського району Херсонської області, у мальовничих ландшафтах Нижньодніпровського Національного природного заповідника.

cv1.jpg
stone.gif
Vit_01.png
Vit_02.png
free_01.jpg
free_02.jpg
F11.jpg
ff7.png
ff6.png

16 лютого 2022 року. В Археологічному музеї Інституту археології НАН України, у самому серці Києва відкрилася виставка «Фортеця Тягинь» / «Лендарт і археологія: нова синергія через кордони».

muz4.png
muz_01.png
muz3.png
skob.png
ww1.jpg

ВІЙНА

Перша світлина,

зроблена після початку війни

YY_01.jpg
hero_21.png
YY_02.jpg
skob.png

Вігірей

У травні 2022 року арт-резиденція відбулася в Акмянє під час археологічних розкопок поблизу селища Вегерей. Тут також археологія фактично стала співавтором художніх робіт. Археологи, історики, краєзнавці і митці працювали у постійному контакті. 

ff1.jpg
ff2.png
ff4.png
domik.png
cup_01.jpg
cup_02.png
a3.jpg
a232.png
skob.png

Для українських митців, які під час війни знаходяться в Україні, ми вирішили заснувати стипендію і підтримати їхні роботи – створення артоб’єктів з елементів навколишнього середовища або у взаємодії з ним.

 

Концептуальним партнером цієї програми стипендій стала ГО «Лабораторія актуальної творчості» (м.Вінниця) і фестиваль лендарту «Міфогенез», який з 2008року працює над темою визначення, створення, продукування сучасного міфу

004.jpg
ff3.png
lyapa.gif
Контрміф
005.jpg
sasa.png
verh.png
006.jpg
ff5.png
to be continued
001.jpg
bottom of page