top of page
000.jpg

Лучанський розріз

Костянтин Аленінський

 

Назва проекту дублює назву місцини. Геологічна пам’ятка природи «Лучанський розріз» (втрачена) – об’єкт природно-заповідного фонду, що був оголошений рішенням Сумського Облвиконкому № 609 23.12.1981 року на землях Сумського горкомунхозу (Лука, правий берег річки Псел). Напочатку 90-х цю заповідну територію взуттєва фабрика засипала своїм сміттям. Фабриці це вибачили і навіть більше – територію позбавили заповідного статусу, і вона стала фактично сміттєзвалищем фабрики, яка закрилась на початку 90-х. Проте було втрачено приблизно 70 % Лучанського розрізу, сміттєзвалище все одно більшає, і локація фактично зникає.

Саме в такому місці митець влаштовує символічне прощання з русифікованими і радянськими назвами вулиць міста Суми. Він створює умовний цвинтар-кенотаф.

В 2022 році відбувся остаточний розріз між українським та радянським/російським. Сумська культурна спільнота вже внутрішньо позбулась цих назв, і залишається лише юридичний бік справи – депутатське голосування.

Костянтин Аленинський увійшов до робочої групи і став справжнім драйвером експертного обговорення дерусифікації топонімів. Завдяки арт-проєкту було створено потужний суспільний і медійний резонанс, що підштовхнуло місцеву владу до прийняття рішення про перейменування вулиць – і це велика перемога, адже митцю вдалося подолати спротив всіх, хто вважав, що справа дерусифікації топонімів «не на часі»

У грудні 2022 року Сумська міська рада прийняла рішення про очищення у Сумській міській територіальній громаді від топонімів, пов’язаних із державою-агресором, комуністичним тоталітарним режимом, імперськими та радянськими ідеологемами. Натомість з’явилися нові назви вулиць, пов’язані з імена видатних діячів культури та мистецтва, які дійсно мають зв’язок з Сумщиною.

 

Матеріали: пісок, планки, таблички з назвами вулиць. 

 

Локація "Лучанський розріз" – місто Суми, Сумська область.

bottom of page