top of page

про проект

Лендарт і археологія: нова синергія через кордони

Ідея поєднати мистецтво лендарту та археології виникла завдяки успішній арт-резиденції в Тягині влітку 2021 року. Під час археологічної експедиції пліч-о-пліч з археологами працювали дві литовські художниці та п’ять українських митців. В результаті створені лендарти стали не просто красивими арт-об’єктами, а породили нові глибокі сенси на кордоні між археологією, історією та мистецтвом.

Желтые цветы

Новий проєкт іде далі – він розробляє мистецькі та цифрові інструменти для зміцнення міжнародної та міждисциплінарної співпраці, укріплює культурні зв'язки між Україною та Литвою.

Інновацією проекту є синергія лендарту та археології.

Land-art (від англ. land – земля і art – мистецтво) поєднує художні твори з природним ландшафтом.

aa2.jpg

Наталя Бімбірайте, Голова «Культурного центру Україна-Литва»:

«За останні роки саме Тягинь подарувала відкриття, які стали знаковими не лише для науки, але й для всієї України, адже вони відновлюють справжню середньовічну історію Півдня. Литовські артефакти, монети часів Улусу Джучі, Кримського ханства і Польщі, прекрасний посуд, і, звісно, неймовірна знахідка 2021 року – булава 15-го століття, символ нашої влади і державності, який було знайдено в 30-ту річницю Незалежності України. Різні культури, різні народи жили у Північному Причорномор’ї задовго до окупації його у 18-му столітті російською імперією, а про цивілізаційну роль Катерини ІІ взагалі не йдеться, адже високорозвинений центр цивілізації тут був ще у 14 столітті. «Новоросія» ніяк не могла бути історичним регіоном (як це стверджує російська пропаганда), адже це була така сама окупація чужих земель, яку ми бачимо й зараз».

Зараз важливість археологічних знахідок, які остаточно спростували історичний міф про так звану «новоросію», важко переоцінити. Напередодні війни знахідки Південної середньовічної експедиції вдалося вивезти з Херсона – фактично, це їх врятувало.

 

2022 рік мав стати продовженням співпраці між митцями та археологами України та Литви. Проте експедицію в Тягинь довелося скасувати через військове вторгнення росії.

aa1.jpg

Олена Афанасьєва, кураторка проєкту:

«В Литві партнером нашого проєкту є Музей історії Акмянє. Коли до нас в Тягинь приїхав директор музею Арунас Остраускіс і побачив, як митці створюють неймовірні арт-проєкти, надихаючись археологією, сказав: «Хочу, щоб і у нас в Акмянє таке відбулося!» І після цього ми почали думати, як цю мрію здійснити. Через війну ми не змогли у цьому році прийняти на Херсонщині митців і археологів. Проте нам вдалося зустрітися на розкопках в Литві і ще раз довести, що у нас спільна європейська історія і культура».

Метою створення сайту в першій версії проєкту було поширення ідеї синергії мистецтва і археології, розвиток туристичних локацій в Україні і Литві. Через початок військової агресії рорсії проти України сенс і зміст сайту зазнали змін. Ми вирішили, що сайт зафіксує історію і філософію проєкта від ідеї до логічної крапки (але не до завершення, адже проект заклав потужне підґрунтя для подальшого розвитку). Сам сайт став окремим мистецьким продуктом, який показує історію проекту як живий організм, який змінюється, адаптується до обставин і умов – і стає сильнішим.

 

Проєкт є результатом співпраці ГО «Центр культурного розвитку «Тотем», ХМГО «Культурний центр Україна-Литва», Музею історії Акмянє.

За сприяння Інституту археології НАН України, Археологічного музею НАН України, Вінницького обласного краєзнавчого музею, ГО «Лабораторія актуальної творчості» (м.Вінниця)

 

Проєкт «Лендарт і археологія: нова синергія через кордони» підтримує Європейський Союз за програмою «Дім Європи».

Проєкт є результатом співпраці ГО «Центр культурного розвитку «Тотем»,
ХМГО «Культурний центр Україна-Литва», Музею історії Акмянє. За сприяння Інституту археології НАН України, Археологічного музею НАН України, Вінницького обласного краєзнавчого музею,
ГО «Лабораторія актуальної творчості» (м.Вінниця)
Проєкт «Лендарт і археологія: нова синергія через кордони» підтримує Європейський Союз
за програмою «Дім Європи».

log7.jpg
log3.jpg
ГО_НИКИТЮК.jpg
log2.jpg

Проєкт «Лендарт і археологія: нова синергія через кордони» підтримує Європейський Союз за програмою «Дім Європи».

log6.jpg
bottom of page