top of page
aa0.JPG

Глинський кенотаф

лендарт

Автор: Костянтин Аленинський, Україна, м.Суми

Матеріал: каміння, яке археологи прибирали з місця розкопу.

Локація: Тягинь, Херсонська область, Україна

серпень 2021

 

Перша згадка про українське козацтво пов'язана саме з Тягинню, і автор показує її зв'язок зі своєю рідною Сумщиною, з історією Литви і з темником Золотої Орди на ім'я Мамай – саме його нащадки стали князями Глинськими (зараз Глинськ – це село у Сумській області). І саме нащадок Мамая Богдан Глинський очолював загін, який потопив турецький корабель поблизу Тягині, що й стало першою згадкою про українське козацтво. Історія, яку розповідає цей лендарт, дійсно дивовижна.

 

Отже, Глинськ – це колишнє володіння князів Глинських. Колись тут було велике місто на східному кордоні Великого князівства Литовського. Південний кордон позначений фортецею Тягинь. У Тягинці встановлено монумент "Козацька слава" на честь першого бою козаків з турками і першої документальної згадки про українське козацтво.

Перші письмові згадки про козаків, які з'явилися на порогах Дніпра, припадають на кінець 15 ст. 1 серпня 1492 року відбувся похід запорізьких козаків в Дніпровський лиман під проводом князя Богдана Глинського, Чингізіда і нащадка Мамая. Під Тягинею козаки взяли на абордаж османську галеру і визволили невільників. Хан Менґлі I Герая вимушений був вперше жалітися великому князю Литовському Олександру. Як писав професор Михайло Грушевський, це була перша в історії офіційна згадка про запорізьких козаків.

Богдан Глинський належав до княжого роду Великого князівства Литовського, Руського і Жемайтійського. Рід мав половецьке коріння; за даними літописів і родоводів його родоначальником є відомий темник Золотої Орди Мамай. Син останнього, Мансур-Кият, після 1380 року осів на Задніпров'ї і заснував Глинськ. Спадкоємцем цих володінь став його син Лекса (Олександр), який, прийнявши християнство почав служити великому князю литовському Вітовту. Розумний Витовт запросив нащадків Мамая на Глинське князівство, зробивши таким чином дипломатичний хід: князівський рід татаро-монгольського походження краще знайде діалог на кордоні Великого князівства Литовського і Золотої Орди.

На початку 15-го століття князів Глинських ще називали «Мамаями». От і виходить, що козак Мамай з Глинська побував у Тягині – це очевидний історичний зв'язок. За версією художника, саме Богдан Глинський є головним прототипом козака Мамая, якого ми знаємо по народним картинам з зображенням козака-бандуриста.

Де похований Богдан Глинський – невідомо. Тому художник з Сум створює кенотаф з каміння Тягинської фортеці і розповідає біля нього історію, яка поєднує Херсонщину і Сумщину і повертає нам ім’я Богдана Глинського–Мамая – важливої і цікавої постаті для розуміння української історії і становлення української державності.

log2.jpg

Проєкт «Лендарт і археологія: нова синергія через кордони» підтримує Європейський Союз за програмою «Дім Європи».

log6.jpg
bottom of page