top of page
IMG_20220525_151743.jpg

Арт-резиденція у Вегерей, Литва

У травні 2022 року арт-резиденція відбулася під час археологічних розкопок поблизу селища Вегерей і міста Акмянє на півночі Литви. Тут археологи досліджують середньовічне місто, яке було повністю зруйноване під час Другої світової війни, а також знаходять артефакти раннього середньовіччя – часів, коли ці землі населяли племена земгалів.

В Литві партнером проєкту став Музей історії Акмянє, вони такі ж ентузіасти, як і ми, українці. Вони збирають гроші, організують розкопки, залучають молодь. У 2021 році на археологічні розкопки в Тягинь приїхав директор музею Арунас Остраускіс, і, коли побачив, як митці створюють арт-проєкти, надихаючись археологією, сказав: «Хочу, щоб і у нас в Акмянє таке відбулося!» Саме після цього ми почали думати, як цю мрію здійснити.

Через повномасштабне вторгнення росії і часткову окупацію Херсонської області розкопки і арт-резиденцію в Тягині у 2022 році довелося скасувати. Проте ми вирішили зустрітися на розкопках в Литві і ще раз довести, що у нас спільна європейська історія і культура.

У Вегерей українські митці побачили багато паралелей між місцевою історією і тим, що зараз відбувається в Україні – зруйновані міста, втрачені родини і будинки. Проте в своїх роботах вони показали не лише трагедію, яка несе з собою війна, але й невідворотність відродження і повернення на свою землю.

Тут також археологія фактично стала співавтором художніх робіт. Археологи, історики, краєзнавці і митці працювали у постійному контакті. Свою роботу художники назвали «археологією сенсів» – тобто археологи шукали артефакти, а художники – нові образи і нові сенси.

bottom of page