top of page
Fon_01.jpg
Main_A.png

НОВІ ХЕРСОНЦІ

List_01.png

народжені після 24 лютого

flower_02.png
flower_06.png

Це історії про силу жінок і про силу життя.

Після 24.02.2022 ще тривалий час багато сімей залишалися в окупованому місті. Серед них були й жінки, які мали народити і не могли евакуюватися. Вони народжували в Херсоні, і кожна історія пологів в окупації – це історія героїзму. Не у звичному розумінні, а героїзму особливого, дуже тонкого, але життєвого і справжнього.

 

Це історії про силу жінок і про силу життя. Про перемогу життя над смертю і руйнуванням. Про тих, хто народився вже у новому світі.

 

Це історії про нових херсонців. Ми хочемо, щоб діти, які народилися в Херсоні під час війні, сприймалися не як жертви, а як символ нової України.

fragment_01.jpg
Long_04.jpg

Олівія

24 лютого 2022 року

cc.png

Доньку назвали Олівія – на честь землі Ольвії. Вона народилася у ту саму ніч, коли херсонці почули перші вибухи. Вночі 24 лютого у Галини почалися перейми. Вранці вона почула, що війна, зателефонувала своєму лікарю, а він каже: «Пробачте, я виїжджаю з міста…»

Long_08.jpg

Михайло

5 березня 2022 року

cc.png

Родина вважає, що їм пощастило – в останній день роботи РАГСу в Херсоні вони встигли зробити дитині українське свідоцтво про народження. Згодом жінки вже не могли отримати українського свідоцтва. Багато хто виїжджав із Херсона з новонародженими взагалі без свідоцтва, бо не хотіли отримувати російських.

Long_06.jpg

Євдокія

13 березня 2022 року

cc.png

13 березня у мене почалися пологи. О шостій годині вечора починалася комендантська година, отже, мені треба було встигнути доїхати до пологового будинку до її початку. Ми викликали таксі, і в 17.45 за нами приїхала жінка-водій. Повезла вона нас до пологового на ХБК, і на шляху ми встряли в колону з БТР, з цими зетками.

Long_07.jpg

Іван

31 березня 2022 року

cc.png

Я маю надію, що ми доживемо до перемоги, і наші дітки не запам'ятають ось цього всього. І я вже знаю, що буду виховувати свою дитину так, щоб вона росла життєрадісною, щоб цінувала кожен день, кожну дрібницю. Щоб не зациклювалась на якихось негараздах незначних. Щоб цінувала кожну мить свого життя.

Long_03.jpg

Савелій

12 квітня 2022 року

cc.png

Я вагітна, яка може бути війна? Це все неможливо, все це не правда», – у перші дні Настя просто не могла повірити в те, що відбувається. Через місяць народжувати, їй мають робити кесарів розтин, а тут якісь вибухи, танки...

Long_09.jpg

Данило

1 травня 2022 року

cc.png

Яніна – відома херсонська тележурналістка. 23 лютого вона вийшла в декрет, а 24 лютого опинилася з вагітністю і війною сам-на-сам. Чоловік був у рейсі – він планував повернутися в Херсон у квітні, щоб бути поруч під час пологів. Взагалі в родині все було розплановано, навіть вже обрали колір для дитячої кімнати – білий.

Long_11.jpg

Микита

19 травня 2022 року

cc.png

Каріна й Олег мають свою невеличку кав’ярню у центрі Херсона. Нічого особливого – просто кава з собою, заклад, де до 24 лютого минулого року вони працювали по черзі. Здається, що це небагато, але іноді саме цей простий ритуал – з ранку зазирнути у кав’ярню, взяти запашної кави, посміхнутися баристі, трошки підзарядитися енергією і почати новий день.

Long_12.jpg

Петро

22 червня 2022 року

cc.png

Оксана, яка народжувала дитину в цій новій і страшній реальності, мала думати тільки про те, як зберегти нове життя. На щастя, поряд був люблячий чоловік, а дитина стала джерелом сили.

Long_05.jpg

Тимофій

11 листопада 2022 року

cc.png

11 листопада в Херсон заходили ЗСУ, а перед Альбіною стояло завдання – встигнути народити при світлі дня. Вона собі загадала: якщо буде хлопчик – то це знак, що перемога буде за нами.

Історія жінки з Чорнобаївки, яка не побоялася народити під час окупації третю дитину – і перемогла.

Long_10.jpg

Тимур

6 грудня 2022 року

cc.png

Оксана завагітніла третьою дитиною на початку повномасштабної війни. Вона не виїжджала з Херсона під час окупації і після звільнення залишилася з дітьми у місті. На запитання, чому вона не виїжджає, жінка має свою відповідь: «Це вже якийсь, напевно, азарт: дійти до кінця, дочекатися, коли Лівий берег звільнять. Коли твоя дитина тобі усміхається – боже, ну яка тут війна. Не до війни. Ти вже готова гори зрушити руками».

Ми хочемо, щоб діти, які народилися в Херсоні під час війні, сприймалися не як жертви, а як символ нової України.

niz.jpg

Записала Олена Астасьєва

Публікації підготовлени в рамках кампанії «Нові херсонці»

ГО Центр культурного розвитку «Тотем»

Дизайн: Макс Афанасьєв

Ілюстрації: Влад Хорошко

Редактор: Олена Афанасьєва

Разом до перемоги!

bottom of page