top of page
sdf3.jpg

ХЕРСОН

xxx.png
cat.jpg

хроніки вишиванки

хроніки

культурного

спротиву

Херсон.

8 місяців російської окупації.

8 місяців спротиву – спочатку видимого, потім тихого.

xc.jpg

Багато херсонців були змушені покинути свій дім, але місто жило – жило нашим, українським життям, жило надією.

До 24 лютого 2002 Інна Мікуцька вона була однією з найвідоміших і найулюбленіших екскурсоводів Херсоном і Херсонщиною. Окрім роботи, вона мала хобі – вишивку. З початком окупації Інна залишилася вдома, зі своєю родиною, зі своїм містом, а ще – зі своєю рудою кицею на ім’я Коша. І зі своїми вишиванками.

З 24 лютого вона почала писати щоденник, який назвала «Хроніки вишиванки». Є таке стародавнє українське вірування: жінки, починаючи нову вишиванку, загадували бажання – щоб знайти кохання або щоб чоловік повернувся з війни живим. Як вишивка буде завершена – тоді й бажання здійсниться.

Вісім місяців, день за днем, хрестик за хрестиком. Перша сорочка була завершена, але окупація тривала… І почалися Хроніки вишиванки – 2, потім 3, потім 4…

Весь час, поки тривала окупація, ці хроніки були нашим місточком до Херсона – такого, яким ми його знали, і такого, за який у нас всіх боліло. Разом з авторкою ми перебували у полоні тягучого часу, де один день майже не відрізняється від іншого, де реальність просочена присутністю окупантів, де ти мусиш ховати все, що любиш. Але разом з тим є маленькі радощі і турботи, є Дніпро, чайки і рибалки, є рідні, є руда Коша – і є надія.

На п’ятому місяці «Хронік вишиванки» ми вирішили створити до них ілюстрації, щоб візуалізувати наш зв’язок, адже день за днем ми проживали ці місяці разом.

 

Географія ілюстраторів – це херсонці, які залишалися в Херсоні, і херсонські митці, які тримали з Херсоном зв’язок з різних міст України (Київ, Львів, Тернопіль, Мукачево) і різних країн, які їх прийняли – Швеція, Туреччина, Італія, Литва, Естонія, Великобританія, Ірландія, Німеччина, Ізраїль.

 

Всі ми чекали визволення Херсона, щоб представити вам «Хроніки вишиванки», які для нас стали хроніками нашого культурного спротиву.

Інна Микуцька – екскурсовод Херсонщиною, майстриня. В окупації створювала «Хроніки вишиванки» під псевдонімом Анна Знахаренко.

Олена Афанасьєва – кураторка

222.png

ІЛЮСТРАТОРИ:

Астасьева Олена

Афанасьєв Макс

Балуда Юлія

Барва Саша

Бейко Андрій

Березина Вікторія

Степанова Варвара

Білетіна Катерина

Гришко Никита

Грохольська Анна

Гулієв Максим

Гусєва Валерія

Довгань Катерина

Елф Флоріс

Єлігулашвілі Максим

Жуковський Олександр

Іванова Валентина

Ігнатенко Шура

Кисла Анья

Кільдеров Максим

Костуріна Марія

Кушнір Ольга

Луцик Андрій

Мазунова Юлія

Михайлова Світлана

Мікуцька Інна

Паранченко Олександра

Пляс Юлія

Равлик

Рейнхарт Володимир

Реліч Ліліана

Рибальченко Олена

Розенцвейг Вікторія

Стицко Тетяна

Стріла Олена

Танасюк Олександр

Тариш Мар’яна

Терещенко Анастасія

Терещенко Костянтин

Хорошко Влад

Юр’єва Світлана

bottom of page